Czemu mieszkania są takie drogie? Pytają wszyscy ci, którzy zainteresowani są zakupem własnej nieruchomości. Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest proste, gdyż na ceny mieszkań od dewelopera ma wpływ bardzo wiele czynników.

Czynniki mające wpływ na cenę mieszkań

Do najważniejszych zaliczyć można:

  • koszt budowy
  • zakup gruntów pod nieruchomość
  • marża deweloperów
  • pozostałe koszty (kredyty, projekty itp.)

I tutaj należy szukać pierwszych przyczyn drożejących mieszkań. Jak bowiem wiadomo dzięki np. porównaniom na stronie www.fundament.pl ceny materiałów budowlanych oraz usług konstruktorskich stale rosną, co musi się przełożyć na wyższe koszty nabywania nieruchomości. Ponadto warto pamiętać, że jak wskazują badania rynkowe, branża budowlana właściwie w każdym kraju stale boryka się z niedoborem pracowników, co także przekłada się na konieczność ponoszenia większych wydatków przez wykonawców.

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na wzrosty cen mieszkań jest zainteresowanie inwestorów. Wiele osób, które bowiem posiadają środki w odpowiedniej wysokości, decydują się ulokować oszczędności właśnie w mieszkanie. Wykupując je z rynku, powodują tym samym wzrost ich cen. Dzięki temu, zyskują rzecz jasna dość spore możliwości zwrotu z inwestycji, gdyż zakupione mieszkanie na inwestycje można albo przytrzymać czekając na wzrost jego wartości, albo wynająć. Kolejnym elementem powodującym wzrosty cen mieszkań jest ograniczona liczba dostępnych gruntów. No dobrze, więc co zrobić, aby wreszcie doczekać się własnego mieszkania? Tutaj często jedynym sposobem może być wzięcie kredytu w banku. Warto także być na bieżąco z uruchamianych przez rząd programów, typu Mieszkanie Plus.