Polscy przedsiębiorcy coraz częściej myślą o założeniu firmy w Czechach, co wynika z szeregu potencjalnych korzyści. Proces ten wymaga oczywiście spełnienia kilku warunków, włącznie z pozyskaniem niezbędnych zaświadczeń czy dopełnienia formalności podatkowych. Z zakładaniem firmy w Czechach nie wiąże się jednak konieczność rezygnacji z prowadzenia działalności w Polsce, co stanowi niemałą zaletę. Rozwiązaniem optymalnym dla wielu przedsiębiorców jest chociażby utworzenie filii czy oddziału zagranicznego.

Korzyści związane z założeniem firmy w Czechach

Z rejestracją firmy w Czechach wiąże się wiele korzyści, które otwierają przed przedsiębiorcą szerokie możliwości ekspansji i rozwoju. Rozwiązanie to zapewnia przede wszystkim sporą elastyczność biznesową, w tym również pod kątem lokalnych preferencji podatkowych. W Czechach obowiązuje względnie niski podatek dochodowy, a dodatkową zaletę stanowią liczne ulgi i potencjalne zwolnienia. Przedsiębiorców z Polski przyciągają też niższe koszty prowadzenia działalności, które wynikają z ograniczonych wydatków administracyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje wyjątkowo prosta i szybka procedura zakładania spółki w Czechach, ponieważ wiele formalności można przeprowadzić drogą elektroniczną.

Wsparcie przy rejestracji działalności w Czechach

Rejestracja firmy w Czechach wymaga szeregu działań przygotowawczych i organizacyjnych. Niezbędne jest opracowanie dokumentów rejestrowych, uruchomienie rachunku bankowego czy zarejestrowanie spółki w Urzędzie działalności Gospodarczej. Nie bez znaczenia pozostaje też złożenie stosowanych wniosków w Rejestrze Handlowym czy Urzędzie Skarbowym. Wsparcia w formie usług na podstawie odgórnych pełnomocnictw może udzielić kancelaria adwokacka https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/, która zapewnia w pełni zdalną obsługę.

Warunki działalności gospodarczej w Czechach

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Czech są praktycznie identyczne dla obywateli czeskich, jak i osób fizycznych z innych krajów. Przedsiębiorca jest jednak zobowiązany do uzyskania uprawnienia lub zezwolenia od odpowiednich urzędów. Aby założyć jednoosobową działalność gospodarzą w Czechach, należy dysponować ważnym dowodem osobistym. Konieczne jest też odpowiednie zgłoszenie rejestracyjne. Należy złożyć zaświadczenie o niekaralności, a także o prawie do użytkowania nieruchomości lub tytule własności lokalu przeznaczonego do ewentualnego prowadzenia firmy. Warunkiem rejestracyjnym jest ponadto uiszczenie stosowanej opłaty za rejestrację jednoosobowej firmy. Rejestracji osobistej można dokonać w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej lub tzw. punkcie Czech Point. Innym rozwiązaniem jest założenie firmy drogą mailową, jednak wymaga to posiadania podpisu elektronicznego.

Obowiązki rejestracyjne w Czechach

Planując założenie firmy w Czechach, polski przedsiębiorca jest zobowiązany do zarejestrowania się w trzech urzędach. Podstawę stanowi rejestracja w Urzędzie Skarbowym, czyli u administratora podatkowego. Należy też zapisać się do czeskiego ZUS-u oraz Okręgowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli przedsiębiorca nie korzysta z całościowej rejestracji w systemie CRM (Centralnym Punkcie Rejestracji), musi odrębnie zarejestrować się w każdym z wymienionych urzędów. Warto pamiętać, że firma prowadzona na terenie Czech musi posiadać adres czeski. Przedsiębiorca nie ma przy tym obowiązku zamieszkiwania w tym kraju. Podmiot może być zatem zarejestrowany w Czechach, ale de facto prowadzony w Polsce.