Kupno domu jest procesem, który powinien być przeprowadzony starannie, aby uniknąć niepotrzebnych problemów, takich jak biurokracja, papierkowa robota, a nawet oszustwa na rynku nieruchomości. Zachęcamy do rozpoznawania oznak tego typu oszustw, więc zwracajcie na nie baczną uwagę!

1. Nie można się porozumieć ze sprzedającym.

Kupujący powinien zawsze mieć możliwość skontaktowania się z właścicielem nieruchomości. Jest to ważne zarówno dla Ciebie jako kupującego, aby wiedzieć, czy dana osoba jest godna zaufania, jak i dla właściciela, aby bezpośrednio poznać osobę, której przekaże swoją własność. Z tego powodu brak możliwości bezpośredniej rozmowy z właścicielem jest czynnikiem wskazującym na ewentualne oszustwo.

2. Nie można zlokalizować biura agencji nieruchomości.

Każda bezpieczna i renomowana agencja nieruchomości posiada własne biuro. Oznaką oszustwa może być, gdy agencja nieruchomości nie może udowodnić swojego adresu lub mówią, że z jakiegoś powodu nie mają biura w tej chwili. Aby upewnić się, że masz do czynienia z bezpieczną i legalną agencją nieruchomości, sprawdź ich w rejestrze firm.

3. Sprzedawca stawia Ci warunki przed zawarciem umowy.

Kiedy sprzedawca prosi o dane osobowe i bankowe – lub prosi o depozyt z góry jako warunek rezerwacji nieruchomości – jest to prawdopodobnie prawdziwe oszustwo. Unikaj podawania tego typu informacji i załatwiania jakichkolwiek formalności przed formalnym kontaktem ze sprzedawcą. W żadnym wypadku nie należy przekazywać jakiejkolwiek kwoty pieniędzy, jeśli nie została zawarta umowa sprzedaży. Kolejnym oszustwem jest zawieranie lichwiarskich pożyczek w zastaw za nieruchomość. Szczegóły tego procederu znajdziesz tutaj.

4. Cena nieruchomości jest zbyt niska.

Nie daj się ponieść niskiej cenie i sprawdź ceny rynkowe w obszarze, w którym znajduje się nieruchomość, którą jesteś zainteresowany. To da ci pojęcie, czy cena jest odpowiednia, czy też jest zbyt niska, aby była prawdziwa. Jeśli, zgodnie z obszarem i cechami nieruchomości, cena nieruchomości jest poniżej średniej, może to być spowodowane oszustwem, lub problemami architektonicznymi, lub sytuacją prawną nieruchomości.

5. Reklama zawiera niewiele informacji.

W poszukiwaniu nowego domu, możesz natknąć się na fałszywe ogłoszenia od oszustów nieruchomości. Aby je łatwo zidentyfikować, sprawdź, czy ogłoszenie zawiera niezbędne informacje, takie jak zdjęcia nieruchomości, adres, dane kontaktowe sprzedawcy. Lub upewnij się, że nie jest to reklama skopiowana z prawdziwego ogłoszenia i że nie wykorzystuje fałszywych obrazów lub informacji.