Rozpad małżeństwa to ciężki okres w życiu, który wymaga nie tylko dużego zaangażowania psychicznego, ale także dopilnowania wielu kwestii formalnych. W celu zminimalizowania stresu, emocji, skrócenia procesu czy wyegzekwowania własnych spraw warto skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata specjalizującego się w sprawach rodzinnych. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Kiedy małżeństwo przestaje istnieć w świetle prawa?

Na samym początku warto zaznaczyć, że rozwód możliwy jest do uzyskania tylko i wyłącznie w wyniku orzeczenia sądowego. Nie ma znaczenia czy małżonkowie są zgodni, czy też mają wobec siebie roszczenia ­ zawsze konieczne jest przeprowadzenie postępowania sądowego.

Orzeczenie rozwodu możliwe jest w sytuacji, gdy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia pomiędzy małżonkami. Pod pojęciem pożycia małżeńskiego mieści się więź duchowa, gospodarcza oraz fizyczna. Rozkład pożycia następuje w sytuacji, gdy dochodzi do ustania tych więzi. Spotkanie inicjujące z adwokatem w Katowicach pomoże ustalić, czy w konkretnym związku małżeńskim doszło do ustania trzech wyżej wymienionych więzi. Podczas spotkania z prawnikiem dokonywana jest weryfikacja przedstawianych dokumentów (czy mogą one stanowić dowód w sprawie), rozwiewane są wszystkie wątpliwości, a ponadto ustalane zostaną kolejne kroki, w celu osiągnięcia zarysowanego celu.

Pomoc wykwalifikowanych, doświadczonych adwokatów w procesie rozwodu i wyegzekwowania na własną korzyść wielu zagadnień jest niezbędna. Kancelaria Adwokacka Adwokat Wilczyński i Partnerzy w Katowicach to miejsce, gdzie można uzyskać doskonałe porady prawne, jak również cieszyć się doskonałą reprezentacją własnych interesów prawnych w postępowaniu sądowym.

Kiedy składać pozew o rozwód?

Kolejnym kluczowym zagadnieniem jest fakt, czy ustanie więzi duchowej, gospodarczej oraz fizycznej jest trwałe. Nie jest to zagadnienie proste i oczywiste to ustalenia. Generalnie można wskazać, że im dłużej trwa czas „zerwania więzi”, tym większe jest prawdopodobieństwo, że można tą sytuację uznać za „trwałą”. Specjalista od spraw z zakresu prawa rodzinnego jest w stanie określić czy rozkład małżeństwa jest zupełny. Dla przykładu, jeśli sytuacja trwa około 6 miesięcy, jest to wystarczający okres, by móc bez obaw złożyć pozew o rozwód. Należy mieć na uwadze, że upłynie co najmniej kilka tygodni albo miesięcy, zanim zostanie wyznaczony pierwszy termin rozprawy rozwodowej.

Kiedy nie uzyskamy orzeczenia o rozwodzie?

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach, pomimo tego, że nastąpi trwałe ustanie więzi małżeńskich, nie uda nam się uzyskać orzeczenia o rozwodzie. Taka sytuacja będzie mieć miejsce w sytuacji, kiedy:

  • z powodu rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
  • z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Jeśli wystąpią takie okoliczności, wówczas nastąpi oddalenie powództwa. Adwokat w Katowicach jasno wskazuje, że takie miejsce będzie mieć miejsce na przykład w przypadku, gdy Sąd uzna, że w wyniku rozwodu ucierpią więzi małoletnich dzieci z jednym z rodziców. Kolejnym przypadkiem będzie sytuacja, gdzie jedno z małżonków cierpi na ciężką chorobę.
Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że w przypadku, gdy o orzeczenie o rozwodzie występuje małżonek, który jest wyłącznie winny rozkładu pożycia, sąd nie uwzględni powództwa rozwodu, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.