Sprzedaż domu lub mieszkania z agentem nieruchomości, to wiele korzyści, przede wszystkim oddaje się nieruchomość osobom, które wiedzą, co robią, mają doświadczenie w sprawdzaniu rynku nieruchomości oraz dysponują bazą klientów potencjalnie zainteresowanych. Z agentem nieruchomości osoba sprzedająca mieszkanie może zawrzeć dwa typy umów: umowę otwartą i umowę zamkniętą, zwaną inaczej umową na wyłączność.

Na czym polega otwarta umowa z agentem nieruchomości?
Jest znacznie mniej skomplikowana i dotyczy pozyskania oferty, by móc ją później okazywać potencjalnym klientom, bez konieczności każdorazowego ustalania prowizji. To znacznie mniej podpisanych dokumentów i mniej podpisów.

Pośrednik nieruchomości i jego biuro
Jakie możliwości daje umowa otwarta sprzedającemu?
Warto zauważyć, że umowa otwarta do niczego nie zobowiązuje. Agent nieruchomości pobiera prowizję dopiero po wykonaniu zlecenia pośrednictwa, czyli po skojarzeniu sprzedającego z kupującym. Sprzedający może podpisać nieograniczoną liczbę umów otwartych, co prawdopodobnie zwiększy szansę na znalezienie kupca. Każdy agent nieruchomości ma swoją bazę klientów, dla których pracuje i to właśnie im poszukuje idealnego lokum. Obecnie wielu klientów nie ma ochoty poszukiwać mieszkań na własną rękę i oddaje swoje sprawy profesjonalistom. To dodatkowe zabezpieczenie przed dokonaniem życiowej transakcji.
Dodatkowo umowa otwarta z agentem nieruchomości jest o tyle dobra, że można zazwyczaj z niej zrezygnować szybko i bez żadnych konsekwencji. Oczywiście klienci, którym dany agent nieruchomości okazał mieszkanie czy dom, są już jego klientami i wobec nich umowa zachowuje moc prawną.